1) آب های معدنی و سلامت
در این مقاله بر روی منابع آب و نقش استفاده از آب های معدنی در تغذیه انسان بخصوص در مقاطع سنی مختلف بر روی فعالیت های بدنی و برخی شرایط امراضی پرداخته می شود، همچنین موارد مهم در تهیه و نحوه بسته بندی و تولیدات آبهای معدنی در بازار تجارت مورد بررسی قرار می گیرد. آب معدنی آبی است که خلوص آن بر اساس محتوای مواد معدنی ، عناصر کمیاب و دیگر ترکیبات و خواص درمانی آن توسط وزارت بهداشت و درمان پس از آزمایشهای بالینی و دارویی مورد تائید قرار گرفته است .بر اساس محتوای نمک ها در گرم پس از تبخیر یک لیتر آب معدنی در 180 درجه سانتیگراد (باقیمانده های خشک) ، آب معدنی را می توان به عناوین آب با محتوای معدنی بسیار پائین، آب با محتوای معدنی کم، آب با محتوای معدنی متوسط و آب با محتوای معدنی زیاد طبقه بندی نمود. بر پایه ترکیبات یونی آب معدنی را می توان به آب های بی کربنات ، آب سولفات، کلرید سدیم یا آب شور طبقه بندی نمود. همچنین بر اساس فعالیت های بیولوژیکی آب های معدنی را می توان به عنوان آب های ادرار آور ، آب تصفیه آب با خواص ضد عطش نیز طبقه بندی نمود.
 

2)بررسی خواص بهداشتی، درمانی آب های معدنی و جنبه اقتصادی
نویسنده: مرتضی عبدی دهکردی
آب معدنی در تعریف به آبی اطلاق میگردد که در طی سال دارای فاکتور های شیمیایی ثابت و یکسان باشد و در اصطلاح به آبی گفته می شود که بطور طبیعی از زمین خارج می شود و با آبهای معمولی ( آشامیدنی ) از نظر تعداد و نوع مواد معدنی و گازهای محلول در آن متفاوت باشد. در اغلب چشمه های آب معدنی و گرم ، گازهای زیادی مانند ئیدروژن سولفوره (H2O )، دی اکسید کربن و مواد رادیو اکتیو وجود دارد.
  

3)بررسی شاخص های تاًثیر گذار بر آب های معدنی کشور ایران
نویسنده: سمیرا حیدری – ساناز یحیایی بروجنی 
هدف صادر کنندگان از عرضه کالاها به بازارهای مصرفی خارجی ، کسب سود و درآمد مستمر همراه با رضایت مشتریان در طول زمان است. بر این اساس با توجه به چشم انداز مناسب بازار آب معدنی، آن هم با توجه به رویکرد جهانی که به محصولات ارگانیک اتفاق افتاده است؛ تلاش برای عرضه آب معدنی و انواع نوشیدنی هایی که پایه آن آب معدنی کاملا طبیعی و بدون نیاز به فرآیندهای شیمیایی معمول برای تصفیه است؛ می تواند هم در داخل کشور و هم در بازارهای جهانی به عنوان یک برند جهانی مطرح شود. در حال حاضر هنوز صنایع آب معدنی کشور زیر ظرفیت خود تولید می کنند و اگر شرکت های بزرگ در صنعت آب معدنی که تلاش دارند محصولات ارگانیک را به بازار عرضه کنند، درکشور توسعه پیدا کنند؛ با حمایت هایی که دولت در جهت تغییر الگوی مصرف آب خوراکی دارد ، می توان امیدوار بود ایران علاوه بر خود کفایی در این بخش به عنوان یک قطب بزرگ صادرات نوشیدنی های طبیعی و از جمله آب معدنی در جهان معرفی شود.
بر این اساس در این مطالعه به بررسی وضعیت تولید و به ویژه صادرات آب معدنی و به صورت کلی به بررسی برخی شاخص های تعیین بازارهای هدف صادراتی پرداخته شده است و نتیجه پژوهش موًید این مطلب است که فعالان اقتصادی نیازمند آن هستند که علاوه بر افزایش سطح کیفیت و رعایت استاندارها ی مورد نیاز در تولید آب معدنی ، تلاش های تبلیغی خود را توسعه دهند و ارتباط قوی تری با بازارهای هدف ایجاد کنند؛ تا صنایع آب معدنی هم از زمینه رشد  لازم و هم صادرات مطلوب قابل رقابت در بازارهای جهانی برخوردار بشود.
 
  

4)بررسی ویژگیها و اثرات بیولوژی و درمانی آب های معدنی طبیعی

نویسنده: مهندس فتح الله عالی پور
آب مایع حیاتی و یک ماده مغذی مهم و یک ثروت طبیعی بی نظیر محسوب می شود که فرصت های اقتصادی فراوانی را برای کشورها ایجاد می کند . این مطالعه یک بررسی مروری است که به شناخت ویژگیهای آب های معدنی و خواص بیولوژیکی و درمانی آن پرداخته است .آب های معدنی طبیعی با توجه به منشاً و ترکیب آنها به اشکال مختلف طبقه بندی میشوند.بر اساس مقدار کل باقیمانده خشک بر حسب گرم بعد از تبخیر یک لیتر آب در دمای 180 درجه سانتی گراد آب های معدنی را می توان به انواع آب هایی با مقدار مواد معدنی خیلی کم ، آب هایی با مقدار مواد معدنی کم، آب هایی با مقدار مواد معدنی متوسط و آب هایی با مقدار مواد معدنی بالا طبقه بندی کرد.
 
آب های معدنی بر اساس ترکیبات یونی آنها به انواع آبهای بیکربناته، سولفاته،سولفور،سدیم کلراید،آهن دار، فلوئوردار و آب های کلسیمی و منیزمی و آب با ویژگی های رادیو اکتیو تقسیم میشوند.هر نوع آب معدنی از ویژگی های فیزیک و شیمیایی و آثار بیولوژیکی و درمانی مخصوصی برخوردار است . بر اساس فعالیت بیولوژیکی آنها به انواع آبهای معدنی دیوروتیک، آب های مسهل(آب هایی که عملکرد کبد و صفرا را تسهیل و عملکرد روده را تحریک می کند)، آب هایی با خواص طبی ضد التهاب ، و آب های دارویی مانند آب های آهن دار – آرسنیک طبقه بندی میشوند. لذا برخی از آنها برای تغذیه ، برخی در پیشگیری و برخی دیگر برای درمان بعضی از اختلالات و بیماریها مهم و مفید هستند.بهره برداری صحیح از هر نوع آب معدنی با رعایت جوانب بهداشتی و ایمنی آنها می توانند در گسترش فضای کسب و کار و رونق اقتصادی در سطح منطقه و ملی نقش بسزایی را ایفا نماید..
_درمان با آبهای معدنی
1-آب های سولفات کلسیم سرد :خاصیت افزاینده ی ادرار
2-آب های سولفاته سدیم ومنیزیم :خاصیت ملین برای رفع یبوست
3-آب های بیکربنات سدیم :موثر بر حالت تعادل اسیدی (سرد مزاجی)وبازی(گرم مزاجی)اعضا
4-آب های سولفوره سدیم رادیواکتیوگرم :برای درمان بیماری های تنفسی
مواد رادیواکتیو باعث ترمیم وبازسازی سلول وبافت های بدن می شود وهمچنین باعث ازدیاد کلسیم وگشادی رگ ها ونهایتآ باعث آرامش وباکتری کشی می شود.